آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 184
 بازدید امروز : 11
 کل بازدید : 5693
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0/1250
ارکان گزینش

اركان گزينش كشور

دستگاهها و افراد مشمول قانون گزينش

 داوطلبان ورود به خدمت اعم از رسمي و غيررسمي يا غير ثابت ( پيماني، قراردادي، خريدخدمت، حق‌التدريس و عناوين مشابه)، متعهدين خدمت، متقاضيان استخدام مشمول قانون كار در كليه دستگاههاي اجرائي، داوطلبان بورسيه‌هاي بلندمدت داخل و خارج كشور، مأموريت ثابت خارج از كشور، مأمورين و منتقلين به دستگاههاي مشمول قانون گزينش در مشاغل حساس، داوطلبان پذيرفته شده در مراكز آموزش عالي وابسته به دستگاههاي اجرائي، پذيرفته شدگان در مراكز و دانشسراهاي تربيت‌معلم، تعهد دبيري و كاركنان شركت‌هاي خدماتي طرف قرارداد با دستگاه هاي اجرائي جهت بكارگيري در مشاغل اداري، كارشناسي، آموزشي و حساس تماماً مشمول قانون گزينش مي‌باشند.

كليه وزارتخانه‌ها( بجز اطلاعات)، سازمانها، مؤسسات و شركت‌هاي دولتي، شهرداريهاي كشور، بانكهاي كشور، نهادهاي انقلاب اسلامي، مؤسسات و شركت‌هايي كه تمام يا قسمتي از بودجه آنها از بودجه عمومي تأمين مي‌شود و ... مشمول قانون گزينش مي‌باشند.

ضمناً داوطلبان ورود به دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي غير بورسيه يا غير متعهد خدمت و مراكز آموزش عالي غيروابسته به دستگاههاي مشمول قانون گزينش و همچنين قضات و اعضاء هيأت علمي دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي و پرسنل نيروهاي مسلح اعم از كادر نظامي و غير نظامي ارتش، سپاه و نيروي انتظامي از شمول قانون گزينش مستثني بوده و تابع ضوابط مربوط به خود مي‌باشند.

1- رئيس جمهور:

رياست عاليه گزينش كشور را بعهده داشته و مي‌تواند امور گزينش كشور را مستقيماً اداره نمايد و يا آن را به عهده ديگري بگذارد.

2- هيأت عالي گزينش:

اين هيأت توسط رئيس جمهور و طبق ضوابط موجود تشكيل مي‌گردد و از جمله وظايف آن ايجاد هيأت مركزي گزينش در دستگاههاي اجرائي، تعيين سياستها، خط مشي‌ها وضوابط گزينش و همچنين بررسي و احراز صلاحيت اعضاء هيأتها و هسته‌هاي گزينش اداره ميشود. دبيرهيات عالي، مسئول اجرايي مقررات و تصميمات هيأت عالي است.

3- هيأت‌هاي مركزي گزينش:

مسئول نظارت و هماهنگي در اجراي قانون گزينش و مقررات مربوطه در دستگاههاي مشمول قانون مي‌باشند و از جمله وظايف اين هيأتها تجديدنظر در مرحله دوم، ايجاد هسته‌هاي گزينش، بررسي، انتخاب و معرفي اعضاء هسته‌ها و ... مي‌باشد. امور اجرائي هيأت مركزي توسط دبيرخانه اين هيأت كه داراي يك مسئول و مستقر در حوزه ستادي دستگاه مي‌باشد انجام مي‌پذيرد.

4- هسته‌هاي گزينش:

مرجع ابتدائي بررسي صلاحيت داوطلبان استخدام و ساير موارد مذكور در قانون گزينش مي‌باشند.

مدير هسته مسئوليت اداره امور اجرائي هسته را برعهده دارد. از جمله وظايف   هسته‌ها، اجراي دستورالعملها، بخشنامه‌ها و ساير امور محوله از سوي هيأت عالي گزينش مي‌باشد.

پیوندهای مفید
اوقات شرعی